Prečo láska stroskotáva je otázka mnohých ľudí po tom, čo ich vzťah, či manželstvo stroskotá. Každý zažije za život aspoň jeden rozchod a niektorí zažívajú aj rozvody, nieje to nič príjemné. Dôvodov prečo sa to stáva je mnoho, a ja som si vzala úlohu objasniť túto, už toľkokrát preberanú tému.
Aké to je úplne na začiatku?
V detstve sa chlapci a dievčatá od seba spontánne oddeľujú. Skupiny školských detí sú buď chlapčenské, alebo dievčenské. V školskej lavici tiež zvyčajne sedí chlapec s chlapcom a dievča s dievčaťom. Keď sa deti hrajú, majú iné hry chlapci a iné dievčatá. Dievča, ktoré sa náhodou priatelí s chlapcami, budú ostatné kritizovať. Podobne sa aj chlapec, ktorý inklinuje ku skupine dievčat, stane terčom kritiky, posmechu a urážok zo strany rovesníkov.
V čase puberty sa situácia mení, pretože telesné zmeny prebúdzajú vzájomnú náklonnosť a túžba po blízkosti opačného pohlavia narastá. Chvíle strávené spolu vnímajú dospievajúci mladí ľudia ako vôbec najpríjemnejšie v tomto období. Vzájomná príťažlivosť môže byť taká silná, že sa chlapec s dievčaťom do seba celkom prirodzene zamilujú. Adolescenti sa zamilujú veľmi ľahko, čo dokazuje ich citovú nezrelosť. Niekedy stačí len okamih, alebo významný pohľad, či úsmev na to, aby vznikol citový vzťah, ktorý po určitom čase prerastie do zamilovanosti. Prvá láska je veľmi silný citový zážitok, a tak je celkom prirodzené že ak ste k niekomu cítili nepriateľstvo „ na život a na smrť“, môžete mu v tej chvíli sľúbiť lásku „až za hrob“.
Mladý zamilovaný človek akoby v tom čase „stratil hlavu“. Môže to mať vplyv na jeho študijné výsledky, ale aj na vzťahy v rodine. V tejto prvej silnej skúsenosti vzájomnej príťažlivosti je úplne bežné, že mladý pár venuje celú svoju energiu a čas spoločným schôdzkam. Stále si majú čo povedať, vedia sa spolu nekonečne dlho rozprávať, alebo spriadajú sny a robia plány do budúcnosti. Prvé romantické opojenie sa väčšinou končí krízou. Mladá dvojica ju buď prekoná, a vzťah sa upevní, alebo sa skončí a oni sa rozídu. Keď vzťah pokračuje, môže byť trvalý a vzájomná oddanosť vyvrcholí sobášom. V opačnom prípade vzťah končí rozchodom, ktorý v mladých ľuďoch zvyčajne zanecháva vnútorný nepokoj a zmätok. Vzájomné puto sa roztrhne a zostávajú len spomienky na chvíle, keď si odhaľovali najdôvernejšie tajomstvá a najvnútornejšie pocity.
Čo po rozchode?
Duševná rozorvanosť po rozchode môže mať najrôznejšiu podobu.
- Zabudnutie. Vždy je veľmi komplikované, keď sa pretrhne romantický vzťah, pretože mnohým sa zdá, akoby sa im „zrútil svet“. Jediným osvedčeným liekom je čas, ktorý minulosť vymaže z pamäti alebo aspoň pomôže postupne „spracovať“ pocity nespokojnosti. Väčšina mladých dvojíc sa s rozchodom vyrovnáva práve týmto spôsobom. Po niekoľkých týždňoch bolesť duše obyčajne odznie spolu so smútkom z odlúčenia.
- Bezohľadné odmietnutie. Stáva sa aj to, že sa mladí ľudia rozchádzajú veľmi stroho a do konca s nenávisťou k tomu druhému. „Najskôr pokojne vstúpi do môjho vnútra a zrazu je po všetkom. Vôbec si ma neváži. Teraz bude iným pri stretnutí všetko rozprávať...“ takto môže uvažovať dospievajúci človek, ktorý sa rozišiel s vekovo starším partnerom.
- Vnútorné zábrany. Je to síce menej častý prípad, ale môže byť veľmi nebezpečný. Zvyčajne ide o následok niekoľkých predchádzajúcich vzťahov, ktoré sa skončili rozchodom. Komplikované je to najmä vtedy, keď partner očakával stálosť vzťahu, ale ten ďalej nepokračoval. Jeden zo zamilovaných prežíva trpký pocit sklamania, a keďže už nechce podobnú bolesť prežiť, preventívne sa bojí nadviazať nový vzťah. V tomto postoji môže zotrvať pomerne dlho. V živote sú situácie, keď človeka do samoty sklamania priviedol práve predchádzajúci bolestný vzťah.
- Fixácia. V tomto prípade jeden z dvojice neprestáva milovať toho druhého ani po rozchode. Zotrváva v platonickom vysnenom vzťahu a žije s nádejou na jeho obnovenie. Fixácia je rovnako nebezpečná ako vnútorné zábrany, pretože oba prístupy sú prekážkou pri nadväzovaní a budovaní nových vzťahov.
Čo robiť po rozchode?
Pre zamilovaných mladých ľudí je známosť s tým druhým veľmi intenzívny citový zážitok. Preto sa ich tak bolestne dotýka ak sa majú s milovanou bytosťou rozísť. Zväčša ich to pohltí natoľko, že strácajú záujem o každodenné povinnosti. Sklamanie môže byť v niektorých prípadoch dlhodobé a následkom tejto trpkej skúsenosti môže vzniknúť depresia. V niektorých prípadoch dokonca mladí ľudia zápasia s myšlienkou vziať si život. Uvádzam niekoľko rád pre tých, ktorý prežili rozchod:
- Uvedom si svoju hodnotu. Takmer všetci, čo prežili sklamanie v láske, majú sklon pochybovať o svojej hodnote. V takej situácii mladému človeku pomôže, keď mu práve druhí budú zdôrazňovať jeho schopnosti a dobré vlastnosti. Potrebuje sa tiež naučiť ovládať svoje myšlienky. Ak sa objavia pocity nedostatočnosti, mal by sa im vzoprieť, povedať rozhodné „nie“ a svoje myšlienky „preladiť“ na úplne niečo iné.
- Buď trvalo aktívny. Každú citovú nerovnováhu možno zlepšiť primerane náročným programom rôznych aktivít. Platí to aj pre obdobie sklamania v láske. Rozvrhni si čas na šport, vychádzky, čítanie, prípadne aj pomoc tým, čo ju potrebujú. Jestvuje veľa rôznych podobných aktivít, ktoré by sme mohli v takýchto chvíľach odporúčať.
- Vyhľadávaj pomoc druhých. Porozprávaj sa s niekým o svojich problémoch či pocitoch. Je to veľmi dôležité pre opätovné nadobudnutie vyváženosti. Mal by si sa však zdôveriť takému človeku, ktorý svoju pomoc nebude ničím podmieňovať. Najspoľahlivejší je zväčša jeden z rodičov, ale môžu to byť aj súrodenci alebo niekto z priateľov. Niekedy je však potrebné navštíviť psychológa. Návrat do normálneho spoločenského života môžu pozitívne ovplyvniť aj priatelia, medzi ktorých si predtým chodil.
- Buď trpezlivý. Prekonať sklamanie v láske môže byť niekedy dlhodobý proces a mladí ľudia veľmi zavčasu strácajú trpezlivosť. Uvedom si, že tak, ako potrebuje svoj čas hojenie fyzického poranenia, rovnako dlho a možno i dlhšie sa lieči duša z citovej traumy.
Aký by mal byť vysnívaný chalan, chlap, muž či manžel?
Každá žena, ktorá túži po dlhodobom vzťahu, ktorého vyvrcholením je sobáš túži po rodinne založenom chlapovi. Jedným z najdôležitejších aspektov pre mnohé ženy je prirodzená starostlivosť mužov o ich fyzickú kondíciu. Každý muž by sa mal o seba starať. Fyzická stránka je dôležitá najmä preto, lebo sa človeku prihovára ako prvá.
Ďalšia dôležitá vlastnosť je to, či chlap dokáže skutočne milovať a s citmi sa len nezahráva. Totižto každá žena túži byť milovaná. Vznášať sa vo výšinách pri pomyslení, že je pre niekoho stredobodom vesmíru. „Nie je nič krajšie, ak žena vie, že na ňu niekto myslí.” Ideálny muž by mal byť tiež súčasne romantikom. Ženy potrebujú mužov, ktorí dokážu byť vyslovene mužskí, je však dobré aj to, ak má muž trochu romantickú dušu a dokáže sa priblížiť k ženskej predstavivosti prežívania lásky.
Samozrejme, na mužoch obdivujeme aj ich inteligenciu a zmysel pre humor. Chlap má byť chlap, a nie nejaká slabučká a ustrašená bábika! Má mať svaly a nemali by mu byť cudzie ani typicky mužské práce. Navyše by mal byť aj príjemným spoločníkom, s ktorým sa dá rozprávať o všetkom. Každej žene lichotí a pocit bezpečia jej dodáva muž, ktorý sa za ňu dokáže postaviť a obrániť ju pred svetom plným nebezpečenstva.
Často nezáleží na fyzických dispozíciách, ale hlavne na odvahe! Veď čím je žena atraktívnejšia, tým viac je vystavená očiam iných. Po nadobudnutí manželstva je dôležité a malo by byť úplne prirodzené, ak muž prevezme na seba minimálne polovičnú starostlivosť o domácnosť a nedá sa lenivo obskakovať. Zmysel pre humor by nemal chýbať nikomu! A partnerovi zvlášť. Pretože práve on by nám mal byť oporou v „krušných” chvíľach a jeho humor by nás mal postaviť na nohy alebo aspoň rozveseliť. A množstvo iných vlastností.
Aká by mala byť ideálna baba, žena či manželka?
- Musí byť krásna. Muži sú tvory mimoriadne náročné, pretože po svojom boku chcú partnerku, ktorá dobre vyzerá. Pojem krása je totiž veľmi relatívny, a tak ho môžu splniť blondínky, brunetky aj ryšavky, s prsiami veľkými i malými. Umenie je nájsť si takého, pre ktorého budete tou krásnou práve vy. A úplne ideálne je ňou zostať čo najdlhšie a bez toho, aby tú vynaloženú námahu potrebnú na dosiahnutie vášho pôvabu váš milovaný spozoroval. Pretože predstava, že ho doma víta partnerka s natáčkami a pleťovou maskou na tvári, je ešte aj v 21. storočí pre väčšinu chlapov nočnou morou. Ich nezaujíma, ako ste zo seba dokázali vyčarovať tú okúzľujúcu bytosť, oni sa len potrebujú pochváliť výsledkom. Atraktívnou kočkou. Ale pozor, to neznamená to isté ako peroxidová sexbomba. Takáto dáma má síce miery 60-90-60, ale je určená iba na obdiv. Za stálu partnerku by si ju, aspoň podľa prieskumov, vybralo len málo mužov. Z obavy, že by im túto „kosť“ skôr či neskôr prebral niekto ďalší.
- Mala by byť múdra, ale nie príliš. Väčšine mužskej populácie totiž postačí, ak ich krajšia polovička má všeobecný prehľad. Muži síce chcú vedľa seba vzdelanú kočku, ale s podmienkou, že nebude múdrejšia ako oni.
- Vítané sú zručnosti v domácnosti. Podľa serióznych sociologických prieskumov viac ako polovica mužov chce pri sebe partnerku, ktorá sa bude starať o všetky ich potreby. Žena by mala byť rodinne založená. Tak, aby sa vedela postarať nielen o muža, ale aj o deti. Praktické stránky života ešte stále u mužov hrajú dôležitú rolu. Veľmi dobre totiž vedia, že ich mamička tu nebude večne a tak si za ňu potrebujú nájsť náhradu. Aspoň čo sa týka chodu celej domácnosti.
- Na tolerancii záleží. Pocit slobody je pre chlapov dôležitý. Muži nechcú počúvať výčitky na tému neskorých návratov z práce. To isté platí aj o futbalových, volejbalových a iných športových víkendoch s kamarátmi, ktoré sa bez toho vášho nemôžu zaobísť. Tolerantná žena, ktorá má pochopenie pre všetky jeho záľuby, netýra ho otázkami – kde si bol zase tak dlho a po návrate ho privíta s úsmevom na tvári a podľa možnosti s tou teplou večerou je tajným snom mužskej populácie.
- Zmysel pre humor je nad zlato. Muži veľmi dobre vedia, že humor je soľ života. A idú puknúť od pýchy, keď sa ich partnerka dokáže v spoločnosti tak dobre baviť, až mu jeho kamaráti ticho závidia, že má doma takú veselú „kopu“.
- Sebestačná a ambiciózna. Žena by mala mať aj vlastné ambície. Ideálna žena síce môže zarábať, ale radšej nie viac ako muž.
- Žena by mala mať rada sex. Ideálna žena by mala mať chuť na sex kedykoľvek(keď má na sex chuť muž) a kdekoľvek. Ale len so svojim partnerom. Muži túto vlastnosť označujú za najdôležitejšiu. A pokiaľ ide o erotické umenie ženy, vítaná je jej iniciatíva experimentovať a cenia sa aj herecké vsuvky v podobe zvukových prejavov ako ochkanie či slastné vzdychy vhodne doplnené pochvalnými ódami na tému Si ten najlepší milenec.
Najčastejšie príčiny manželských rozvratov
- Nevhodné, ľahkomyseľné a nezodpovedné správanie sa a konanie niektorého manželského partnera voči druhému alebo obidvoch partnerov navzájom voči sebe. Správanie sa partnera v manželstve je neraz výsledkom pôsobenia prostredia, z ktorého vyšiel, kde sa vyvíjal a vyrastal. Keď v manželstve niektorý z partnerov koná ľahkomyseľne, neuvážene, samoľúbo, diktátorsky, a to v takej miere, že druhý partner to nemôže znášať a nemôže sa prispôsobiť jeho neadekvátnemu správaniu, začne hľadať únik z neznesiteľnej situácie a rozhodne sa radšej manželstvo zrušiť. Z toho vyplýva, že manželský rozvrat spôsobila nepripravenosť na manželský a rodinný život niektorého manželského partnera alebo aj obidvoch. Mladí manželskí partneri neboli pre manželské spolužitie vychovaní, zrelí, chýbal im pocit zodpovednosti voči partnerke alebo partnerovi i voči ich deťom.
- Manželská nevera. Nevera je závažné previnenie sa voči manželskému partnerovi, i keď sa už neoznačuje ako kedysi za zločin cudzoložstva. Je to veľká urážka, ktorá manželského partnera ponižuje a napĺňa pocitom krivdy a porušeného práva. Neverný partner nemá vybudované etické normy, lebo porušenie manželskej vernosti za previnenie voči druhému partnerovi zväčša ani nepokladá. Príčinou rozvodov býva dnes zväčša iba nevera dlhotrvajúca, opakovaná., sporadická nevera sa zvykne tolerovať, nie však vždy.
- Alkoholizmus, či už zdedený alebo vyvolaný prostredím a nepriaznivými okolnosťami. Alkoholizmus je vo väčšej miere rozšírený u mužov ako u žien (asi 19:1): Alkoholizmus manžela spôsobuje zanedbávanie manželky, výchovy detí, prepíjanie peňazí a iné negatívne javy.
- Nežiaduce zásahy rodičov do manželstva svojho dieťaťa, najčastejšie vtedy, keď mladí manželia nemajú samostatný byt a bývajú u rodičov niektorého manželského partnera. Mladá manželka - nevesta veľmi ťažko znáša, keď sa jej manžel o všetkom najprv poradí so svojou matkou, vo všetkom ju poslúcha a plní jej vôľu. Cíti sa ponížená, podceňovaná, zaznávaná, obchádzaná a zbytočná. Aj mladé ženy sú často celkom pod vplyvom svojich matiek, plnia ich príkazy a želania, na manžela neberú ohľad. Preto by sa mladí ľudia mali vždy snažiť o samostatný byt alebo aspoň o oddelenú domácnosť od domácnosti rodičov.
- Patologická žiarlivosť niektorého manželského partnera. Ide o psychický defekt, ktorý sa prejavuje rozlične. Žiarlivá osoba je nekritická, chorobne zameraná na odstránenie príčin žiarlivosti. Chorobnú žiarlivosť liečia v psychiatrických zariadeniach. Žiarlivosť je často spojená s alkoholizmom a prekonávaním komplexu menejcennosti.
- Neuznávanie a podceňovanie manželského partnera. Manželia sa majú vzájomne uznávať, chrániť, podporovať a povzbudzovať, vyzdvihovať kladné stránky jeden druhého, robiť si drobné radosti, a tak si vzájomne spríjemňovať život. Ak niektorý partner druhého podceňuje, ponižuje, neuznáva jeho kvality, keď ho "za nič nemá", neuznávaný partner sa zle cíti a hľadá únik z takého manželstva. Každý človek má kladné i negatívne vlastnosti. Partneri si majú viac všímať a vyzdvihovať práve kladné stránky a vlastnosti, aby sa druhý partner cítil v manželstve príjemne a aby sa posiľňovala jeho sebadôvera.
- Zlý vzťah k práci, nezodpovednosť, ľahkomyseľnosť a ľahtikársky spôsob života. Partneri nastupujúci spoločnú životnú cestu by si mali zistiť, aký vzťah k práci má ich nastávajúci manželský partner, akú má povesť na pracovisku, aké má ambície a plány do budúcnosti, aké má predpoklady spoločensky sa uplatniť a úspešne zastávať miesto, na ktoré ho spoločnosť postavila; do akej miery bude spoločensky užitočný a schopný viesť život pracujúceho človeka.
- Nezhody v sexuálnej oblasti. Ponosy na egoistického partnera v tomto smere prichádzajú najmä zo strany žien.
Ako ďalšie príčiny manželských rozvratov treba ešte spomenúť: neúprimnosť, tajnostkárstvo, lakomosť, rôznosť záujmov, nezhody, pokiaľ ide o domáce hospodárenie, nedostatok bytov, choroba niektorého partnera,- duševná choroba, neplodnosť, veľký vekový rozdiel, impotencia a frigidita, zriedka sexuálna úchylka jedného z partnerov, minulosť, o ktorej druhý partner pri uzatváraní manželstva nevedel, odsúdenie partnera (najmä na dlhší čas), kriminalita a opustenie spojené s vysťahovaním sa do cudziny alebo svojvoľným opustením republiky.
Muži aj ženy majú ideálne predstavy o tom, aké vlastnosti by si želali u svojich partneriek a partnerov. Neexistuje ideálny manžel ani ideálna manželka. Každý manžel i manželka má dobré í zlé vlastností v inom pomere. Správny výber životného partnera a partnerky spočíva v schopnosti natrvalo si udržať lásku druhého partnera, aby sa po vyhasnutí prvého vzplanutia lásky vedeli vzájomne prispôsobiť. Potom by bolo menej rozvodov a viac súladu a porozumenia v našich mladých i starších manželstvách.
V oficiálnych výskumoch sa poradie príčin rozvodov uvádza takto:
- nevera
- rozdielnosť pováh a záujmov
- neuvážený sobáš
- opilstvo
- hrubosť
- opustenie spoločnej domácnosti
- sexuálny nesúlad
- nezáujem o rodinu
- veľký vekový rozdiel
- oddelenie bydliska od pracoviska
- miešanie sa tretích osôb do vzťahu
- finančné nezhody
- nadmerná žiarlivosť
- odsúdenie pre trestný čin.
Dôvody konca vzťahov
- Nevera
- Žiarlivosť
- Nedostatok dôvery
- Nedostatočná komunikácia
- Vekový rozdiel
- Kamaráti, rodina
- Práca
- Málo spoločných záujmov
- ...
Záver
Láska je niečo krásne, úžasné a fascinujúce, a práve preto by to ľudia nemali len tak ľahko vzdať, mali by zvážiť či to skutočne už nemá význam, či je skutočne posledným riešením rozchod, či rozvod. Veď o čo iné ak nie o lásku sa oplatí bojovať? Nikomu sa predsa nežije ľahko ak je sám, vo dvojici je hneď všetko krajšie a ľahšie. Áno, je veľa dôvodov, prečo sa rozísť a ukončiť vzťah, ale určite aj veľa prečo sa nerozísť a bojovať ďalej. Naučme sa vážiť si lásku, naučme sa, čo to láska je, lebo to nie je len taký nejaký cit. A keď už prídeme na to, že to skutočne nemá zmysel a ukončíme vzťah, urobme to tak, aby sme so zdvihnutou hlavou mohli jedného dňa znovu povedať niekomu „milujem ťa!“ Človek má len jednu šancu nájsť si osudovú lásku, a tá šanca trvá, kým človek žije. Rozvody tu boli, sú a budú, snažme sa im však zabrániť tým, že si nie raz, nie dvakrát, ale stokrát premyslíme, či si niekoho vezmeme.
Ideálna žena, či muž neexistuje, rovnako ani ideálny vzťah, verím však, že existuje šťastie a šťastím človeka je to, keď sa ráno prebudí vedľa niekoho, vedľa koho večer zaspával, koho miluje a kým je milovaný.
Použitá literatúra:
- Melgosa, Julián: Žiť naplno. Vrútky : Advent- Orion, 2005 191s ISBN 80-88960-61-4
- internet