Slovenský raj predstavuje klasiku dovolenky pre všetkých, čo radi chodia do jedinečnej prírody. Je to jedno z najpopulárnejších miest pre trávenie voľného času v prírode vrámci Slovenska. Slovenský raj je zároveň jedným zo slovenských národných parkov. Popularitu si získal predovšetkým vďaka špecifickej sieti tiesňav a vodopádov, ktoré si môžete vychutnať prostredníctvom nezabudnuteľných túr vedúcich po spleti rebríkov. V zime Slovenský raj láka svojou zamrznutou krásou a stretnete tu nielen fanúšikov ľadového lezenia.

Ubytovanie

V Slovenskom raji si môžete vyskúšať nájsť ubytovanie v týchto hlavných lokalitách:

Hrabušice:

  • Priváty - odporúčame pozrieť si ponuku na internete.
  • Mountain View Cottage – predstavuje ubytovanie na štýl drevenice, ubytovanie je bez stravy.
  • Kemp Podlesok – máte možnosť klasického ubytovania pod stan, alebo prenájom chatky – na výber sú staršie, hoci účel spĺňajúce, alebo zrekonštruované chatky.

Ak sa budete rozhodovať ohľadne konkrétneho typu ubytovania, vyplatí sa obzrieť po cenách na internete a vybrať, si kombináciu ktorá vám vyhovuje najviac, pretože ceny sú veľmi rozdielne aj za rovnaký typ ubytovania.

Túry

Problémom v Slovenskom raji by mohlo byť, že väčšina roklín je jednosmerných, takže keď sa raz vydáte hore a chcete absolvovať ďalšiu je potrebné zísť zasa dole po lesnej ceste a potom začať novú túru.

Pekným okruhom a populárnou túrou je Prielom Hornádu (dĺžka túry v km a čas sú vždy merané od Hrdla Hornádu a naspäť).

Túra začína v Hrdle Hornádu a po modrej značke smeruje k Letanovskému mlynu (tu je možnosť vrátiť sa po žltej naspäť – jedná sa vlastne o hrebeň nad Hornádom, 8,7 km – 2:55 hod) – ďalej po Biely potok, ústie (tu sa dá vybehnúť na turisticky i lezecky obľúbený Tomášovský výhľad a znova po žltej značke naspäť, 14,9 km – 5 hod) – alebo ešte ísť ďalej po Čingov centrum po modrej značke a potom naspäť po žltej (19,7 km – 6:15 hod) – uvádzané časy sú podľa hikeplannera zo stránky hiking.sk. Z reálnej skúsenosti trasy trvajú o niečo dlhšie, závisí to aj od toho kedy vyrazíte na túru a koľko je na trase ľudí, pretože Slovenský raj býva riadne preplnený.

Prielom Hornádu je obojsmerne priechodný, takže na tejto trase hrozí, že sa poriadne zdržíte na rebríkoch, v prípade, že sa návštevníci hrnú z oboch strán. Z našej skúsenosti táto túra s deťmi po Tomášovský výhľad a naspäť bola pocitovo na hranici. Vyrážali sme pritom už pred 8:00 takže sme mali prázdny chodník a prevýšenia nie sú nijako extrémne.

Okrem Prielomu Hornádu, veľmi populárna je aj túra Suchou Belou. Preto sa oplatí ich nejak nakombinovať. Suchá Belá je jednosmerná záležitosť, takže treba sem vyraziť z Podlesku. Najmä počas sezóny je preplnená turistami a tak sa čaká na rebríky. Mimo sezóny to bude o niečo prijateľnejšie (prípadne si treba privstať). Z konca Suchej Belej sa treba vybrať na Kláštorisko. Môžete si odskočiť pred Kláštoriskom k Obrovskému vodopádu. Z Kláštoriska by sa malo dať potom dostať k Prielomu Hornádu (Smerom na Letanovský mlyn). Z tade potom popri rieke Hornád sa dostanete až na Podlesok. Túra je celodenná, počítajte s minimálne 8 a viac hodinami.

Rokliny

Bez dlhších debát možno smelo konštatovať, že všetky rokliny Slovenského raja sú krásne, takže sa ich oplatí vidieť. Sú to jednosmerné túry.

  • Suchá Belá – na túru sa vyráža priamo od kempu v Podlesku (9,3 km – 3:35 hod)
  • Piecky – štartujete z parkoviska Píla po žltej značke smer Piecky, vrch (11,3 km – 4:00 hod)
  • Veľký Sokol - štart túry je z parkoviska Píla po zelenej značke na Sokol, horáreň – potom nasleduje výstup hore po žltej značke (17,2 km – 5:30 hod)
  • Sokolia dolina – štart túry z Čingova, potom striedavo po zelenej a žltej Sokolou dolinou, následne cez vrch Suchej Belej do Kláštoriska a na záver cez Biely potok do Čingova. Jedná sa o veľmi zaujímavú túru, pomerne divokou prírodou. Vcelku náročná na kondičku (nie úplne vhodné pre najmenšie deti). Chodí sem aj o niečo menej ľudí. (cez 20km – 7:15 hod).

Dolu sa schádza zväčša po červenej značke.

Čo sa týka túr, ak sa dostanete v jednotlivých prípadoch hore, existuje možnosť pridať aj ďalšie úseky, ale ak ste na výlete s menšími deťmi, tak zo skúsenosti je ideálne po oddychu zostúpiť znova dole.

Nájdete tu i kratšie rokliny, ktoré sa určite dajú stihnúť v rámci jedného dňa, ale horšie sa naväzujú. Všetko závisí od vašej kondície, skúsenosti a odvahy, na akú túru si trúfnete. Vôbec nie je na škodu mať so sebou mapu a v prípade, že vyjdete roklinou hore, dobre si premyslieť ďalší postup. Či k túre ešte pridať ďalší úsek, alebo nie. Je potrebné mať na mysli, že ak odstavíte auto na parkovisku Píla a potrebujete sa tam znova vrátiť, tak sa túra obvykle dosť natiahne, ak by ste si ešte pridali ďalšie turistické ciele.

Odporúčané weby