Pivo - nápoj chutný, rovnako populárny na všetkých kontinentoch, je známy od pradávna. Pivo je pripravované výlučne z prírodných zložiek a má mnoho predností: hasí smäd, je výživné, upravuje tráviace procesy, príjemne sa pije a je i zdravé, samozrejme v rozumnom množstve. Za objav pivného moku vďačíme chlebu, pri ktorého príprave objavili pred 6 000 rokmi tento lahodný a výživný nápoj.
Proces jeho výroby bol známy skôr ako spôsob prípravy vína a stáročiami prešiel mnohými fázami vývoja. Na výrobu piva sa používajú 4 základné suroviny: slad, voda, chmeľ, kvasnice. Voda je objemovo najväčšou zložkou piva. Slad je vyklíčený a následne vysušený jačmeň, z ktorého sa pri varení uvoľňujú zložky potrebné pre kvasný proces a významné pre chuť, vôňu a farbu piva. Kvasinky sú dôležité pre tvorbu alkoholu a oxidu uhličitého. Chmeľ dodáva pivu horkosť a chmeľovú arómu.
Pivovary na Slovensku vyrobili v roku 2005 celkom 3,96 mil. hektolitrov piva. V porovnaní s predchádzajúcim rokom, kedy dosiahla produkcia piva 4,217 mil. hektolitrov (hl), tak klesla výroba slovenských pivovarov o 6,1 %. Pokles vo výrobe piva má podľa výkonného riaditeľa Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) negatívny vplyv aj na znižovanie kapacít a na zamestnanosť v pivovarníckom priemysle. Od augusta 2003 do konca minulého roka boli zatvorené dva pivovary a dve sladovne.
Heineken Slovensko a.s. je najväčším výrobcom a distribútorom piva na slovenskom pivovarníckom trhu. Holandský investor vstúpil na Slovensko pred desiatimi rokmi so strategickou investíciou do pivovaru v Hurbanove. Do svojho portfólia získal v roku 1996 ako prvú značku Zlatý Bažant. Dnes má v ponuke aj Corgoň, Kelt, Martiner a Gemer. Zahraničné značky reprezentuje Heineken, Starobrno a Desperados. S trhovým podielm stabilne nad 40 % si udržiava vedúce postavenie na domácom trhu s pivom. Okrem pivovaru v Hurbanove, kde vybudoval aj najväčšiu sladovňu v strednej Európe, varí v súčasnosti pivo aj v Rimavskej Sobote. Heineken Slovensko je zároveň najväčším domácim výrobcom a vývozcom sladu..
Celkové doterajšie investície presiahli v roku 2005 hodnotu 5 mld. Sk, čo je zhruba 70 % celkových investícií do tohto odvetvia na Slovensku. Spoločnosť Heineken má zo všetkých medzinárodných pivovarníckych skupín najširšie zastúpenie vo svete. Pôsobí vo viac ako 170 krajinách sveta. V roku 2003 došlo, predovšetkým po dvojfázovom radikálnom zvýšení spotrebných daní na pivo, k zásadnej zmene podnikateľského prostredia v odvetví pivovarníctva. Už koncom roka 2003 bola preto produkcia piva z pivovaru v Martine z dôvodu klesajúcej spotreby piva na Slovensku presunutá do Nitry.
Prudký pokles spotreby piva na Slovensku pokračoval aj v roku 2004. Vyžiadal si spustenie projektu rozsiahlej reštrukturalizácie v rámci celej skupiny Heineken Slovensko. Výroba piva z pivovaru v Nitre sa presunula do Hurbanova a Rimavskej Soboty. Produkcia sladu sa centralizovala v sladovni v Hurbanove. Po skončení reštrukturalizácie spoločnosť prevádzkuje pivovary v Hurbanove a Rimavskej Sobote a sladovňu v Hurbanove. Ústredie spoločnosti sídli aj naďalej na pôvodnom mieste v Nitre.
Pivovar Popper (Bytča) patrí medzi menšie pivovary v rámci Slovenska, no bohatá história a tradícia sa odráža v sortimente a kvalite vyrábaných pív. Obchodné značky Popper a Palatín sa viažu k majiteľom „Zámockého pivovaru“. Pod názvom Popper sa dnes vyrába široký sortiment 10 %, 11 %, 11,5% a 12 % - ných svetlých pív, ako i 10 % a 11,5 % - né tmavé pivá.
Pivovar Pilsberg, s.r.o. v Poprade pod Vysokými Tatrami vyrába kvalitné výrobky - pivo, slad a nealkoholické nápoje. Ponúka zo svojej produkcie okrem piva rôznych druhov a stupňovitostí aj slad, nealkoholické sudové nápoje a nealkoholické nápoje pod názvom "Tatranský prameň". Sortiment produktov : Nealkoholické pivo CLASSGOLD, Konzumné pivo GOLEM 8° , Konzumné pivo EDELMANN 8°, Výčapné pivo TATRAN 10° , Výčapný ležiak KAMZÍK 11°, Tmavý výčapný ležiak KAMZÍK 11°, Tmavý výčapný ležiak LAVINE 11°, Ležiak TATRAN 12° , Ležiak exkluzív TATRAN 16° , Výčapné pivo Staročesko 10°, Výčapné pivo 1715 Bier aus dem Bayerischen Braumalz 10, Ležiak 1715 Bier aus dem Bayerischen Braumalz 12°, jačmenný svetlý pivovarnícky slad.
Pivovar Urpín (Banská Bystrica). Podľa archívnych dokumentov bol v roku 1871 vybudovaný mestský pivovar na terajšom Moyzesovom námestí. Zvláštnosťou tohoto pivovaru bolo, že časť technológie ako chladiareň, kvasiareň, ležiacka pivnica a stáčiareň piva do sudov sa nachádzali na inom mieste, blízko Radvanských kasární, pri vstupe do mesta. Uvarené pivo sa vozilo v drevených kadiach z námestia na ďalšie spracovanie. Pivovaru patrili tri jazerá (tajchy), v ktorých sa v zime dorábal ľad.
Zariadenie bolo zastarané a všetky práce sa robili ručne. Ročne sa vyrábalo okolo 5 000 hl piva. Banskobystrické pivo malo dobré meno, menovite Banskobystrický Porter a Ležiak. Tieto pivá majitelia dovážali až do Budapešti a Viedne. Na tradíciách piva "Zlatopramen" sa postavil nový moderný pivovar v Radvani - Královej a dostal meno URPÍN. Základný kameň bol položený v roku 1968 a po troch rokoch výstavby bol uvedený do prevádzky nový závod s kapacitou 350 000 hl piva ročne. Sortiment produktov : 10% Pivo svetlé pasterizované, 11% Pivo tmavé pasterizované, 11% Pivo svetlé pasterizované, 12% Ležiak svetlý pasterizovaný.
Ďalšie pivovary: Topvar (Topoľčany), Stein (Bratislava), Steiger (Vyhne)