Jedným z najkontroverznejších prípadov rozvoja cestovného ruchu v Rumunsku súčasnosti je projekt zábavného parku s tematikou historickej postavy krutovládcu Vlada Draculu, prezentovanej ako vampíra. Tradičný postoj Rumunov k tomuto panovníkovi z 15. storočia je napriek jeho povesti nemilosrdného nabodávača (Tepes) prevažne úctivý až obdivný.
Spájanie jeho mena s hlavnou postavou slávneho hororového románu Brama Stokera považujú za smiešne, ba aj urážlivé a snahám fanatických turistov zo Západu hľadajúcich stopy krvilačného kniežaťa sa usmievajú. Táto skutočnosť zrejme nebránila bývalému ministrovi turizmu Mateiovi Agathonovi, ani primátorovi stredovekého mestečka Sighisoara, tobôž investorom s vidinami obrovských ziskov, keď v roku 2001 predstavili verejnosti koncept parku typu Disneyland.
Park s rozlohou 30 ha len v prvej fáze sa mal nachádzať v bezprostrednej blízkosti historickej Sighisoary. Jeho súčasťou mali byť dve umelé jazerá spojené priekopou, ponad ktorú by viedol most do tajuplného umelého hradu s vežou vysokou 50 m, množstvo atrakcií lunaparkového typu, reštaurácie, kaviarne, krčmy, Medzinárodný vampirologický inštitút, Grand hotel Dracula, plaváreň, solárium, parný vláčik, Vampírska galéria a podobne.
Pôvodná historická pevnosť v Sighisoare mala byť s parkom spojená lanovkou. Plánované výdaje na realizáciu tohto projektu boli 60 mil. USD, pričom ich značnú časť mal hradiť štát. Odporcovia parku tvrdili, že štát si to nemôže dovoliť. Okrem toho tu plánovalo investovať asi 30 zahraničných spoločností, medzi inými Coca-cola a rakúsky pivovar Brau Union AG, ktoré mali dostať výhradné právo na predaj nápojov v parku.
Reakcia intelektuálnych elít, ale aj veľkej časti verejnosti v Rumunsku, bola búrlivá. Okrem obrovských finančných nákladov a falšovania historickej skutočnosti sa projektu vyčítala samotná poloha v jednom z najzachovalejších miest krajiny (UNESCO), ktoré by vzhľadom a atmosférou značne utrpelo, ako aj základný etický problém. Proti projektu ostro vystúpila najmä miestna evanjelická cirkev, ktorá ho považuje priamo za satanský. Intelektuálne elity ako rôzni spisovatelia, historici, umelci, sa pod patronátom Princa Waleského združili do tzv. Nadácie Mihaia Eminesca, ktorí píšu kritické články v denníku Romania Libera. Ministerstvo sa bránilo tvrdením, že podľa medzinárodného prieskumu je gróf Dracula jedným z top 10 mýtov na svete a tento fakt treba akceptovať, či sa to niekomu páči, alebo nie.
Nadšenie pre projekt však po čase opadlo aj v samotnej vláde. V júni 2003 nový minister Miron Mitrea vyhlásil, že Dracula Park už nie je v oblasti cestovného ruchu prioritou vlády. Okrem toho, na tlak verejnosti a medzinárodných organizácií bola pre projekt vybraná nová lokalita – Snagov, dedina pri jazere asi 50 km od Bukurešti, miesto odpočinku samotného Vlada Draculu. Nová poloha vyhovuje aj investorom, pretože podľa prieskumu by tu zisky vzhľadom na blízkosť hlavného mesta s letiskom boli až dvojnásobné. Akokoľvek, výstavba parku ešte nezačala.
Zdá sa, že aj v krajine ako Rumunsku, kde miestni obyvatelia boli desaťročia zastrašovaní a umlčovaní narcistickým diktátorom, ľudia vedia vyjadriť svoj názor a občiansky sa čoraz viac angažujú. Je dôležité, aby sa bábky Ceausescovho režimu nestali bábkami v rukách medzinárodných spoločností a hrôzychtivého ministra.