Je to významné krvné protozoárne ochorenie, ktoré je prenášané kliešťami. U nás napáda prevažne psy, no ochorieť na babeziózu môže veľa druhov domácich aj voľne žijúcich zvierat. V našom miernom podnebí je prenášačom kliešť Dermacentor reticulatus (pijak lužný). Tento kliešť je ľahko rozpoznateľný od ostatných kliešťov typickou ornamentálnou kresbou na štítku.
Babezióza sa vyskytuje stále v nových oblastiach, v severných častiach Slovenska sa donedávna vyskytovala len zriedkavo. Následkom otepľovania, miernych zím sa toto ochorenie presúva stále severnejšie a ani v mestách, kde sa doteraz babezióza nevyskytovala, už nie je zvláštnosťou.
Ochorenie vyvoláva u psov v našich podmienkach najčastejšie Babesia canis. Tento krvný parazit sa množí v kliešťoch a je prenášaný do nových generácií kliešťov cez ich vajíčka.
Klinické príznaky
Klinické príznaky sa neobjavia hneď po nasatí kliešťa, ale zvyčajne až po 10-21 dňoch. Ako prvé spozorujete, že pes je apatický, odmieta potravu, väčšinu dňa prespí a nemá záujem o hru. Pridáva sa vysoká horúčka (až 42°C) a hemoglobinúria. Typickým príznakom je moč sfarbený ako kokakola. Pri spozorovaní tmavého moču ihneď navštívte veterinára, bez liekov váš psík môže uhynúť.
Často sa k horúčke a tmavému moču pridruží aj zvracanie a hnačka, ale nie je to nevyhnutne spojené s ochorením. Niekedy sa objavia aj nervové príznaky. Babézie napádajú červené krvinky a spôsobujú ich hemolýzu, preto je toto ochorenie doprevádzané hemolytickou anémiou a ikterom (žlté zafarbenie slizníc).
Pri nakazení mačiek Babesiou felis sú klinické príznaky menej výrazné. Vyznačujú sa zväčšenou pečeňou, zápchou a trusom žltej až oranžovej farby. Mačky sa dokážu spontánne uzdraviť.
Šance nakazeného psa na prežitie záležia od viacerých faktorov. V prvom rade je dôležité včasné zahájenie liečby! Záleží tiež na stave imunity jedinca, jeho veku, plemena a od druhu kliešťa.
Diagnostika babeziózy
Diagnostika sa zakladá na anamnéze, náleze Dermacentora prisatého na psovi, pohybe psa v miestach výskytu týchto kliešťov a babeziózy. Babezióza sa dá priamo dokázať ofarbením krvného náteru z krvi napadnutého psa. Najčastejšie sa krv odoberá z ušnice a chvosta. Sú aj ďalšie metódy, no sú finančne náročnejšie. Veľakrát sa diagnóza stanoví len na základe náleze kliešťa a typických klinických príznakov.
Prevencia
Prevencia pred babeziózou je zo všetkého najdôležitejšia. Je potrebné chrániť vášho psa pred napadnutím kliešťami. Na trhu je široký výber prípravkov, ktoré ochránia vášho psa. Avšak pozor na lacné obojky proti kliešťom, často nie sú dostatočne účinné. Taktiež účinok pipetiek, sprejov, šampónov sa kúpaním psa znižuje. Ideálne je navštíviť veterinárneho lekára, ktorý vám odporučí kvalitný a hlavne účinný prípravok, ktorý zabráni napadnutiu vášho psa kliešťami a ďalšími ektoparazitami.