Časy, kedy množstvo funkcií v smartphonoch a zároveň aj ich použiteľnosť pre bežného zákazníka raketovo stúpali s každou ďalšou predstavenou generáciou, sú dávno preč. Podobne ako ostatné oblasti technologického sveta, aj tu sa inovácie postupne vyčerpali. Aktuálne sa dá povedať, že modely z nižších tried od vlajkových lodí delia len kvalitatívne rozdiely – lacnejším smartphonom trvá otvorenie aplikácie dlhšie, hru spustia na nižších detailoch a fotky nedosahujú takú úroveň kvality, principiálne však dokážu to isté. O to menší rozdiel nájdeme medzi aktuálnymi a minuloročnými vlajkovými modelmi. Výrobcom sa však predsa len podarilo objaviť jeden zásadný prvok, ktorý motivuje zákazníkov siahnuť po novinkách.
Je ním ohybný displej, ako by vyplývalo z nadpisu článku? To v súčasnej dobe ešte určite nie, ale pre lepšie pochopenie, čo vedie výrobcov k vývoju skladacích zariadení, sa najskôr musíme pozrieť na súčasnú situáciu.
Najmä na východných trhoch (a neskôr aj po celom svete) začali zákazníci svoje smartphony s čoraz väčšou obľubou používať na konzumáciu multimediálneho obsahu. Zo smartphonov pôvodne určených na rýchle prehliadanie internetu a komunikáciu sa razom stali vreckové kiná, herné konzoly a pre mnohých aj pracovné nástroje. A na to všetko potrebujete čo najväčší displej – vtedy vznikla kategória phablety. Zatiaľ čo bežný smartphone mal uhlopriečku okolo 5“, displej phabletov presahoval 6“ a tvoril tak dokonalé plátno pre konzumáciu multimediálneho obsahu. Tu však výrobcovia narazili na problém – zákazníci by chceli ešte väčšie displeje, ale už neboli ochotní vo vrecku nosiť také rozmerné mobily. A vtedy začal jeden z najväčších (nielen) marketingových trendov dnešných dní – honba za bezrámikovými konštrukciami. Displej pokrývajúci čo najväčšiu časť prednej strany a zasahujúci až do okrajov zariadenia totiž vytvorí skvelý kompromis medzi veľkou obrazovou plochou a relatívne kompaktnými rozmermi zariadenia. Aktuálne vlajkové lode už presahujú 90%, ak ide o pomer medzi plochou displeja a prednou stranou a za štandardnú uhlopriečku sa považuje 6,4“ a viac.
Aktuálny trend je takmer vyčerpaný
Gigantom ako Apple a Samsung ešte zostáva po vzore tohto marketingu jedna generácia, ktorá môže odstrániť nežiaduce výrezy a diery v displeji, ktoré aktuálne slúžia pre senzory alebo prednú kameru. Čína ich už čiastočne vyriešila umiestnením kamery do výsuvných mechanizmov, avšak v tom prípade nie je možné dosiahnuť odolnostnú certifikáciu voči vode a prachu IP68. Tento problém bude čoskoro vyriešený umiestnením kamery pod displej – technologicky už to na prototypoch zvládla spoločnosť Xiaomi. Čím však budú môcť výrobcovia pritiahnuť zákazníkov v budúcnosti?
Čaká nás éra ohybných smartphonov?
Myšlienka mobilu, ktorý môžete zložiť na polovicu alebo zrolovať vychádza z aktuálnych trendov. Skladacia konštrukcia totiž umožňuje, aby pomer plochy displeja voči prednej strane prekročil magickú hranicu 100%. V budúcnosti by sme teda mohli vo vrecku nosiť príjemne malé zariadenie, ktoré v prípade potreby kedykoľvek rozložíme a môžeme pohodlne pracovať s veľkou obrazovkou. Idea vyzerá na papieri sľubne, avšak prináša so sebou aj množstvo technologických neduhov.
Za prvý pokus o vytvorenie takéhoto zariadenia môžeme považovať predstavenie menej známeho modelu ZTE Axon M, ku ktorému došlo 17.10.2017. Výrobca vtedy doplatil na technologické bariéry svojej doby – displeje ohybné do takej miery prakticky neexistovali a na ich vývoj mu chýbal kapitál, vsadil teda na tradičné TFT IPS panely. Po rozložení medzi displejmi zostala stredom obrazovej plochy nepríjemná medzera. Stred displeja je zároveň miesto, kam sa pozeráme najčastejšie, v spojení s vysokou cenou, príliš veľkou hrúbkou a zastaralým hardarom bol tak Axon M odsúdený na neúspech.
Vývoj ohybných OLED displejov, o ktorý sa zaslúžila najmä spoločnosť Samsung, za rok výrazne pokročil. Americký výrobca Royale sa chopil príležitosti a technológiu použil ako základ prvého komerčne dostupného smartphonu s ohybným displejom - FlexiPai. Svetu bol ukázaný už 1.11.2018, základom je 7,8“ AMOLED displej a predaj bol obmedzený len na americký trh. Aj napriek vysokej cene, až 1340$, bolo zariadenie určené skôr pre vývojárov a nadšencov inovácií – displej sa totiž nedal zložiť úplne rovnobežne a smartohone by sa dal s danou hrúbkou v praxi používať len veľmi ťažko.
Aktuálne modely sú (takmer) pripravené na uvedenie do predaja
O niekoľko mesiacov sa rozhodli svoje ohybné modely smartphonov odhaliť svetu aj veľkí hráči. Prvým z nich bol Samsung, ktorý využil pozornosť celého technologického sveta. Tá sa 20. februára upierala na konferenciu, na ktorej malo dôjsť k predstaveniu novej výročnej vlajkovej lode Galaxy S10. Ešte predtým však Samsung ukázal Galaxy Fold, ktorý sa tak stal prvým známym skladacím smartphonom. Novinka mala záujemcom ponúknuť nekompromisné hardwarové špecifikácie a kvalitné kovové spracovanie, to všetko za cenu 2000eur so začiatkom predaja stanoveným na 26. apríla. Keďže vyklápací mechanizmus zatvára displej smerom dovnútra, na vonkajšej strane sa nachádza ešte jeden sekundárny s malou uhlopriečkou. Ohybný zraniteľnejší panel je tak v zloženom stave ukrytý, avšak nutná prítomnosť vonkajších a vnútorných kamier spolu s dvojicou displejov sa podpísali na vysokej hrúbke zariadenia až 18mm.
Samsung Galaxy Fold vydržal bez konkurencie len 5 dní, pretože 25.2. došlo k predstaveniu Huawei Mate X. Čínsky výrobca si naozaj veril, pretože cenu nastavil ešte vyššie, konkrétne na 2300eur. Vyklápanie do opačnej strany umožnilo použiť len jeden systém kamier, čo značne ušetrilo miesto a veľký displej bez akýchkoľvek rámikov pôsobí ešte futuristickejším dojmom a lepšie reflektuje aktuálne trendy. Flexibilné displeje však nie sú pokryté sklom, ale len ohybnou plastovou fóliou. Neustále vystavenie displeja vonkajším vplyvom robí zariadenie potenciálne zraniteľnejším voči škrabancom. Prví zákazníci mali novinku dostať do rúk v strede roka 2019.
„Ochranná“ fólia a nepremyslený prvok konštrukcie oddialili budúcnosť
Prípravy na uvedenie noviniek do predaja prebiehali v plnom prúde, 27.3. dokonca Samsung zverejnil video, ktoré ukazuje testovanie kĺbov u Galaxy Foldov pomocou špeciálnych strojov až na 200 000 otvorení a zatvorení, čo by znamenalo viac ako 5 ročnú životnosť pri 100 otvoreniach a zatvoreniach za deň. Samsung sa však chcel o použiteľnosti nového formátu zariadenia uistiť aj skúsenosťami reálnych ľudí, preto 15. apríla rozposlal novinku na testovanie technologickým novinárom a recenzentom po celom svete.
Mnohí z nich sa z Galaxy Foldu tešili len dva dni, pretože už 17. apríla začali prví testeri hlásiť problémy s fatálnym zlyhaním ohybného displeja. Ukázalo sa, že za problémom stoja dve zásadné konštrukčné vady.
Väčšina smartphonov od Samsungu má už od výroby predinštalovanú ochrannú fóliu na displeji, ktorú si môže zákazník po vybalení v prípade potreby odlepiť. Inak tomu nebolo ani v prípade Galaxy Foldu.
Niekoľko novinárov sa teda rozhodlo po nejakom čase fóliu z displeja odlepiť. To sa ukázalo ako chyba, hoci je fólia vizuálne na nerozoznanie od bežných ochranných fólií, v tomto prípade ide o vrchnú vrstvu tvoriacu súčasť samotného displeja a jej odstránenie celý panel neopraviteľne poškodí. Okraj fólie nie je ničím krytý a ak by sa ju nepokúsili zlúpnuť novinári, časom by sa pravdepodobne bežným používaním začala odliepať sama.
Displej však z ničoho nič zlyhal aj na Galaxy Foldoch, ktoré o vrchnú fóliu neprišli. Jadro tohto problému sa podarilo odhaliť až webu iFixit, ktorý smartphone rozobral a pripravil detailnú analýzu komponentov (iFixit svoj článok z webu napokon odstránilo). Ukázalo sa, že displej je ako ohybná fólia položený na kovovej konštrukcii zariadenia a zachytený len po stranách, pričom v miestach kĺbu nie je prichytený vôbec. Práve cez toto miesto sa medzi displej a kovovú plochu pod ním môžu dostávať nečistoty, na ktoré v tesnej konštrukcii nie je miesto. Ak tam vniknú, pri nasledujúcom zatvorení zariadenia pritlačia a poškodia displej z vnútornej strany.
Práve to bol prípad niektorých novinárov a rozhodne sa nedá povedať, že by to bola ich chyba. Pri navrhovaní zariadenia sa totiž musí počítať s tým, že príde do styku s drobnými nečistotami počas bežného používania, napríklad pri prenášaní vo vrecku.
Z tohto dôvodu sa Samsung rozhodol uvedenie zariadenia na trh najskôr o niekoľko dní presunúť, avšak nakoniec ho odložil na neurčito a zákazníkom, ktorí si ho predobjednali, vrátil peniaze v plnej výške. Posledné správy z 3.7. hovoria, že Samsungu sa podarilo obe chyby vyriešiť a Galaxy Fold by mal byť aktuálne vo výrobe pre koncových zákazníkov. Kedy však dôjde k oficiálnemu predstaveniu a ohláseniu dátumu uvedenia na trh, je však otázne. Mohlo by sa tak stať už 10. augusta, kedy má Samsung naplánované predstavenie nových modelov Galaxy Note 10.
Huawei Mate X postihol podobný, hoci menej zaujímavý osud. Spoločnosť sa pre Wall Street Journal vyjadrila, že dátum uvedenia na trh odložili, aby získali čas na zlepšenie kvality displeja. Zdá sa, že Huawei sa chcel vyhnúť chybám Samsungu a nepúšťať medzi spotrebiteľov „polotovar“. Opatrné jednanie výrobcov v tejto oblasti si jednoznačne zaslúži pochvalu, ak by uviedli jedny z najdrahších smartphonov s kritickými chybami, ľudia by mohli skladacie konštrukcie navždy zavrhnúť a celý projekt by stroskotal.
Samsung a Huawei však rozhodne nezostanú jedinými s ohybným smartphonom. Prezident a spoluzakladateľ Xiaomi totiž zdieľal video, kde používa flexibilný smartphone práve od svojej spoločnosti. Ten by sa mal ohýbať na dvoch miestach, čím vznikajú na okrajoch zariadenia okrúhle hrany. Vďaka nim by sa mohlo pohodlnejšie držať v ruke. Zatiaľ však nebolo oficiálne predstavené a zdá sa, že ide len o fázu ranného prototypu.
Android je na novú éru pripravený
Ako však bude pri skladaní prebiehať správanie samotného systému? Nie je prekvapením, že všetky spomínané smartphony pracujú na Androide. Samsung a Huawei pripravili pre svoje novinky špeciálnu softwarovú základňu, ktorá upravuje zobrazovanie aplikácií podľa toho, v akom je smartphone režime. Ak napríklad na Galaxy Folde používate mapy na malom displeji a rozhodnete sa použiť veľký, stačí ho jednoducho otvoriť a rozloženie prvkov celej aplikácie sa prispôsobí pre veľký displej. Samsung sa totiž dopredu dohodol so spoločnosťami a vývojármi, ktorí prevádzkujú najpoužívanejšie aplikácie a tí implementovali podporu do kódu.
Google však oficiálne oznámil, že pridá do Androidu natívnu podporu pre novú kategóriu zariadení, ktorú sám nazýva Foldables. Pri budovaní svojich aplikácií pre najnovší Android Q budú mať vývojári k dispozícii nové API. S ich použitím sami určia, ako sa má rozloženie aplikácie zmeniť, ak sa majiteľ takéhoto zariadenia rozhodne otvoriť alebo naopak zatvoriť ohybný displej. Google pripravil dokonca aj krátky návod, v ktorom vysvetľuje, ako by mala byť táto funkcionalita správne implementovaná.
Rozhodnú skúsenosti prvých majiteľov a cena
Sú teda ohybné smartphony naozaj budúcnosťou alebo len utópiou v plánoch výrobcov a skončia podobne ako 3D televízory alebo iné zamietnuté technológie? V najbližšej dobe ich bude čakať ťažký boj o svoje miesto na trhu, avšak cestu majú už do istej miery pripravenú. Ak sa všetko podarí, skupina majetnejších nadšencov z radov zákazníkov zaplatí extrémnymi cenami zariadení značnú časť financií za vývoj a o niekoľko rokov by sa mohla vďaka zdokonaleniu výrobných postupov a zníženiu nákladov na výrobu technológia vyskytnúť aj v rukách bežných „smrteľníkov“. Pre ľudí z roku 2025 môže byť ohybný smartphone tak bežnou vecou, akou je dotykový telefón s pripojením na internet pre nás.